Font Size

Menu Style

Cpanel

lakowanie

Czym jest lakowanie zębów?

Jesto to rozpowszechniony zabieg profilaktyczny, który polega na zamykaniu głębokich bruzd w zębach. Dziecięce zęby wyrózniają się głębokimi bruzdami na powierzchni Lakowanie 7żującej (ma ona największy kontakt ze spożywanym pokarmem). Lakowanie ma na celu zabezpieczenie tej powierzchni zęba przed bakteriami powodującymi próchnicę. Ze względu na budowę i wielkość dna bruzd nie ma mozliwości mechanicznego ich oczyszczenia. Zamknięcie dna bruzd za pomocą laku zamyka dostęp bakterii powodujących próchnicę.

Jakie zęby nadają się do lakowania?

Do lakowania nadają się tylko zęby zdrowe. Jest to podstawowe kryterium kwalifikacji zęba do zabiegu. Najczęściej zabezpiecza suę tylko trzonowe zęby stałe, ponieważ to one mają największe bruzdy i zagłębienia. Lakowane innych zębów  uzależnione jest od warunków anatomicznych u danego pacjenta.

Czy lakowanie boli?

Lakowanie ząbków nie jest bolesnym zabiegiem,  mały pacjent (lakowanie zazwyczaj wykonywane jest u dzieci) praktycznie nie jest narażony na żaden dyskomfort. Wiertło może być używane tylko podczas zabiegu lakowania poszerzonego.

  Strzałką zaznaczony lak szczelinowy, który dokładnie wypełnił

bruzdy i zagłębienia w zębie.

lakowanie zebowLakowanie zębów mlecznych.

Lakowanie może być wykonywane także na zębach mlecznych. Ma ono wtedy takie samo znaczenie jak przy zębach stałych: zabezpiecza przed próchnicą zębów. Należy jednak mieć świadomość stopnia trudności wykonania wykonania takiego zabiegu u dzieci w wieku około 2.5 lat. Mały pacjent musi umieć wytrzymać z otwartą buzią aż do wyschnięcia materiału.

Ceny zabiegu lakowania.

Koszt zabiegu mieści się w granicach 30-50 złotych za jednego ząbka. Ilość zabezpieczonych ząbków uzależniona jest od możliwości małego pacjenta. Koszty rozkładają się także w czasie ze względu na różne czasy wyrzynania poszczególnych ząbków. 

Przy zachowaniu higieny jamy ustnej szansa na pojawienie się próchnicy na zalakowanych zębach jest niemal zerowa.

Dodatkowe informacje - NFZ

Refundacja zabiegu lakowania kryje się pod nazwą „profilaktyczne świadczenia zdrowotne dla dziecka w…” danym przedziale wiekowym (jest kilka różnych przedziałów). Dla pewności należy zweryfikować możliwość skorzystania z refundacji w gabinecie stomatologicznym.

Jesteś tutaj: Home stomatologia dziecięca lakowanie